Edward Noniewicz

Urodził się 15 lutego 1939 r. w Wilnie. Do Wałcza, wraz z rodziną, przyjechał w maju 1945 r. Tu ukończył szkołę podstawową i tu uzyskał maturę. W Wałczu pracował w wielu różnych zakładach, w tym  ponad 30 lat w Zakładzie Gospodarki Produktami Naftowymi CPN. Kolekcjoner, fascynat  nauk o Ziemi, posiadacz niezwykłej kolekcji skamieniałości o minerałów, dużej kolekcji kartek pocztowych o różnej tematyce, kolekcji banknotów (w tym dużo miejsca zajmują banknoty zastępcze z lat 1914- 1923) i monet, medali i odznaczeń, pamiątek wałeckich. Jest to człowiek przesiąknięty różnoraką wiedzą, przy tym obdarzony duszą  poety, bo też pisze wiersze.

Jednak Edward Noniewicz, to przede wszystkim plastyk. Wycinanki, które od dziesięcioleci tworzy zadziwiają znawców i dyletantów. Ci pierwsi twierdzą, że trudno o twórcę, który doszedłby do takiej perfekcji w tej dziedzinie.

Noniewicz jest wybitnym znawcą i odtwórcą wycinanek z różnych regionów Polski i Świata. Posiada w komputerze galerię wycinanek świata liczącą ponad 80 tysięcy pozycji.

Jednak praca odtwórcza kłóci się z jego pasją tworzenia, szukania czegoś nowego. Odnalazł własną ścieżkę – jak  wirtuoz zaczął „hasać” nożyczkami i skalpelem po czarnym papierze. Właściwie to z nożyka uczynił pędzel i jak malarz na płótnie, tak on na papierze wyczarowuje wszystko. Jego wycinanie jest malarskie i z całą pewnością na wskroś nowatorskie. Artysta tworzy nowy, nieznany dotychczas w naszym kraju, wizerunek wycinanki.

Spod jego nożyka wychodzą przecudne motywy roślinne owady, ptaki i inne zwierzęta, drzewa, widoki. Tworzy portrety postaci historycznych i ludzi z najbliższego otoczenia. Jego wycinanka zachwyca, fascynuje, wręcz osłupia. Byłem tego świadkiem na różnych wystawach w kraju i za granicą. Ci, którzy po raz pierwszy oglądają jego prace nie dowierzają, że taki efekt można uzyskać za pomocą tak prostych narzędzi.

Autor nie posiada, żadnej ewidencji swoich wystaw, ale odbywają się one ciągle – w różnych miastach i miejscach. Brał udział w wielu konkursach – zdobywał nagrody i wyróżnienia. Jego prace znajdują się w zbiorach muzealnych w Wałczu, Koszalinie, Pile, Rogożnie, Dusznikach i Werne, oraz u różnych ludzi w wielu krajach. Jest członkiem Klubu Plastyka w Wałczu.

                                                Zbigniew Polaków