Irena Żychowska

Absolwentka wydziału Architektury Politechniki Gdańskiej. W okresie studiów malarstwa uczyła się w katedrze prof. W Lama. W latach 1975-85 zaangażowanie pracą, gdzie pełniła funkcje kierownicze, nie pozwalało na zajmowanie się malarstwem intensywnie. Dopiero od 1985 r. wróciła do dawnej pasji - malarstwa. I chociaż 

malarstwo sięgające do tradycji zdaje się przegrywać z drapieżną walką o zaistnienie w trendach współczesnych, malarstwo w jej wykonaniu odzwierciedla postawę odnajdywania sensu istnienia twórczości opartej o zasady prostoty, umiaru i harmonii. Uprawia tradycyjne gatunki malarstwa - pejzaż, kwiaty, portret, w technice malarstwa olejnego, akwareli i pasteli, które ją szczególnie fascynują. Artystyczne refleksje dotyczą niepowtarzalnego nastroju, lirycznego klimatu albo symbolicznych treści związanych z tematem. W ciągu kilkunastu lat aktywności artystycznej swój dorobek pokazywała na wielu wystawach indywidualnych i zbiorowych w Wałczu, Czarnkowie, Pile, Gdańsku, Werne i Kyritz. 

Sześciokrotnie wybrana przez publiczność tzw. Artystą Roku na corocznych wystawach pt. "Salon Doroczny" organizowanych przez Muzeum Ziemi Wałeckiej. 

Jest członkiem Polskiego Związku Artystów Plastyków i bierze czynny udział w życiu ZAP oraz środowiska twórczego w Wałczu. 
Wiele jej prac znajduje się w posiadaniu osób prywatnych.